pomiar zagęszczenia gruntu, cylinder, BN-77/8931-12 Pomiar zagęszczenia gruntu zgodnie z normą BN-77/8931-12. Podstawowe cechyProducent: Laboratorium Geotechniczne Jednostka: miejsce pomiaru Specjalizacja: badanie zagęszczenia gruntu, badanie in situ Rodzaj: badania geotechniczne Zastosowanie: oznaczenie nośności gruntu pod fundament domu, oznaczenie nośności gruntu pod konstrukcje inżynierskie Sytuacje stosowania
| |
Kod QR produktu | |
Oznaczanie wskaźnika zagęszczenia gruntu zgodnie z normą BN-77/8931-12 ma kilka korzyści:
-
Prostota i dokładność pomiarów - metoda ta jest prosta i łatwa do przeprowadzenia, a wyniki pomiarów są dokładne i powtarzalne.
-
Dostępność narzędzi pomiarowych - narzędzia potrzebne do pomiarów wskaźnika zagęszczenia gruntu są łatwo dostępne i stosunkowo tanie.
-
Uniwersalność - metoda ta może być stosowana do pomiarów zagęszczenia różnych rodzajów gruntów, zarówno naturalnych, jak i sztucznie zagęszczanych.
-
Możliwość pomiarów w trudno dostępnych miejscach - pomiar wskaźnika zagęszczenia gruntu może być przeprowadzony w trudno dostępnych miejscach, gdzie stosowanie innych metod pomiarowych byłoby trudne lub niemożliwe.
-
Dostępność normy - stosowanie normy BN-77/8931-12 daje pewność, że pomiar zostanie wykonany zgodnie z ustalonymi standardami i że wyniki pomiarów będą wiarygodne.
Dzięki tym korzyściom oznaczanie wskaźnika zagęszczenia gruntu zgodnie z normą BN-77/8931-12 jest powszechnie stosowane w budownictwie, inżynierii geotechnicznej i drogownictwie do kontroli zagęszczenia gruntu podczas prac budowlanych oraz do kontroli jakości materiałów wykorzystywanych w budowie dróg i innych obiektów budowlanych.
Kupując ten produkt od nas, otrzymasz dodatkowe korzyści:
- kompetentną pomoc podczas doboru rozwiązań, technologii i produktów
- hurtową cenę przy większym zakupie
- szybką dostawę dzięki sieci 21 lokalnych magazynów
- pomoc przy przygotowaniu oferty przetargowej i wsparcie podczas realizacji inwestycji
- gwarancję udanej współpracy z rzetelnym i uczciwym partnerem
- rok założenia firmy - 1990
- certyfikat ISO
Według normy BN-8931-12 wskaźnik zagęszczenia gruntu oznacza się symbolem "γd" i wyraża się wzorem:
γd = (m2 - m1) / (V2 - V1)
gdzie:
m2 - masa cylindra wypełnionego próbką gruntu i cylindra wraz z próbką (po ważeniu) m1 - masa cylindra pusty (przed ważeniem) V2 - objętość cylindra wypełnionego próbką gruntu i cylindra wraz z próbką (po wypełnieniu) V1 - objętość cylindra pusty (przed wypełnieniem)
Wartość wskaźnika zagęszczenia gruntu określa stosunek różnicy mas cylindra z próbką gruntu i cylindra pustego do różnicy objętości tych cylindrów. Jego jednostką w systemie SI jest kg/m³.
Oznaczenie wskaźnika zagęszczenia gruntu wykonuje się w celu określenia stopnia zagęszczenia gruntu na danym obszarze. Jest to ważna informacja przy projektowaniu budowlanym, zwłaszcza w przypadku budowy fundamentów, dróg, lotnisk, itp.
Pomiar wskaźnika zagęszczenia gruntu wykonywany jest przede wszystkim w trakcie prac geotechnicznych, tj. przy wykonywaniu badań gruntowych, poszukiwaniu złóż, budowie dróg, mostów, budynków i innych obiektów.
Wykonuje się go również w celu kontroli jakości wykonania prac ziemnych, czyli np. po wykonaniu ułożenia warstw poszczególnych warstw gruntu. W takim przypadku wartość otrzymana w wyniku pomiaru wskaźnika zagęszczenia gruntu jest porównywana z wartością wskaźnika zagęszczenia wyznaczoną na podstawie projektu.
Pomiar wskaźnika zagęszczenia gruntu może być również stosowany do wyznaczania stopnia zagęszczenia gruntu przed i po wykonaniu prac ziemnych, co pozwala na określenie ich skuteczności.
Menadżer Produktu czeka na Twoje pytania.
Marek Szczepaniak
tel.: 222019367
ms(at)structum.pl