Badanie plytą dynamiczną

Wersja do druku Poleć znajomemu

Badanie płytą dynamiczną, znane również jako badanie dynamiczne, to metoda oceny właściwości mechanicznych nawierzchni drogowych i innych powierzchni. Polega na zastosowaniu dynamicznego obciążenia na próbkę nawierzchni przy użyciu specjalnej płyty dynamicznej.

W badaniu płytą dynamiczną, płyta jest umieszczana na powierzchni nawierzchni i poddana jest powtarzającym się cyklom obciążeń dynamicznych poprzez wywieranie na niej impulsów obciążenia. Pomiary są przeprowadzane, aby zarejestrować odpowiedzi nawierzchni na te impulsy, takie jak odkształcenia, prędkość propagacji fali i inne parametry dynamiczne.Lekka płyta dynamiczna Minidyn

Badanie płytą dynamiczną dostarcza różne informacje o nawierzchni, takie jak:

  • Wytrzymałości i nośność gruntu: Badanie to pozwala na ocenę wytrzymałości i nośności nawierzchni drogowych poprzez mierzenie jej reakcji na obciążenia dynamiczne. Może pomóc w identyfikacji słabych miejsc nawierzchni, pęknięć, deformacji czy obniżonej nośności.
  • Elastyczność: Płytą dynamiczną można mierzyć elastyczność nawierzchni, czyli zdolność nawierzchni do odkształcania się pod wpływem obciążeń i do powrotu do pierwotnego kształtu po ich zniknięciu. Pomiar elastyczności jest istotny dla oceny trwałości i komfortu nawierzchni.
  • Parametry dynamiczne: Badanie to pozwala również na otrzymanie parametrów dynamicznych nawierzchni, takich jak prędkość propagacji fali, czas reakcji, sztywność czy tłumienie drgań. Te parametry mogą być wykorzystywane do oceny jakości i charakterystyk mechanicznych nawierzchni.
  • Porównywanie nawierzchni: Badanie płytą dynamiczną umożliwia porównywanie różnych nawierzchni pod względem ich właściwości mechanicznych. Może być stosowane do oceny skutków różnych rodzajów materiałów, grubości nawierzchni, technik konstrukcyjnych i innych czynników na jej wydajność.

Badanie płytą dynamiczną jest wykorzystywane w dziedzinie inżynierii drogowej i jest pomocne w projektowaniu, ocenie, monitorowaniu i konserwacji nawierzchni drogowych. Dostarcza informacji o charakterystykach mechanicznych nawierzchni, które mogą być wykorzystane do poprawy bezpieczeństwa, trwałości i efektywności dróg.

Badanie uzupełniające do badania płytą dynamiczną, to sondowanie DPL.

Normy

  1. Norma BN-77/8931-12 Oznaczenie wskaźnika zagęszczenia gruntu.
  2. Norma PN-B-04481:1988 Grunty budowlane. Badania próbek gruntu.
  3. Norma PN-EN 1997-2:2009 Eurokod 7 Projektowanie geotechniczne. Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego.

 

 

Zapytaj o cenę

miejsce pomiaru
1 miejsce pomiaru
pomiary nośności gruntu płytą VSS, PN-S-02205

Badania nośności gruntu - oznaczenie nośności i zagęszczenia metodą VSS polega na pomiarze odkształceń gruntu pod wpływem obciążenia statycznego przeciwwagą. Inna popularna metoda, to badanie nośności (bez przeciwwagi) za pomocą lekkiej płyty dynamicznej.

Podstawowe cechy

Producent: Laboratorium Geotechniczne
Symbol: pomiar-vss
Jednostka: miejsce pomiaru
Specjalizacja: pomiary nośności gruntu metodą dynamiczną VSS, badanie nośności gruntu
Rodzaj: badania geotechniczne
Zastosowanie: oznaczenie nośności gruntu pod konstrukcje inżynierskie, oznaczenie nośności gruntu pod fundament domu
Kod QR produktu

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 1

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter