Badania nośności podłoża

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wykonujemy badania nośności podłoża pod drogi, badanie nośności gruntu pod budowę domu i inne miejsca stosowania badania płytą dynamiczną VSS i sondowanie DPL.

Określenie nośności podłoża bazuje na badaniu zagęszczenia gruntu in situ - na budowie oraz na labolatoryjnej metodzie badania wskaźnika CBR.

Badania nośności podłoża są niezbędne w przypadku każdego przedsięwzięcia budowlanego, w którym podłoże gruntowe będzie stanowić podstawę dla konstrukcji. Ich celem jest określenie właściwości gruntu, takich jak:

  • nośność, czyli zdolność gruntu do przenoszenia obciążeń,
  • gęstość, czyli stopień zagęszczenia gruntu,
  • uziarnienie, czyli skład granulometryczny gruntu,
  • wilgotność, czyli zawartość wody w gruncie.

Badanie nośności podłoża jest przeprowadzane w dwóch etapach:

  • Badanie in situ, czyli badanie gruntu bezpośrednio na budowie. Do tego celu wykorzystywane są różne metody, takie jak:
    • Badanie płytą dynamiczną VSS, polegające na wbijaniu w grunt płyty o określonej masie i wymiarach. Na podstawie zarejestrowanego poziomu drgań płyty można określić jej ugięcie, a tym samym nośność gruntu.
    • Sondowanie DPL, polegające na wbijaniu w grunt sondy o określonej średnicy. Na podstawie zarejestrowanego poziomu oporu sondy można określić nośność gruntu.
  • Badanie laboratoryjne, polegające na przygotowaniu próbek gruntu i przeprowadzeniu na nich odpowiednich badań. Do określenia nośności gruntu wykorzystywana jest najczęściej metoda badania wskaźnika CBR. Polega ona na określeniu siły niezbędnej do wciśnięcia w próbkę gruntu trzpienia na określoną głębokość.

Wyniki badań nośności podłoża są wykorzystywane do projektowania konstrukcji budowlanych. Pozwalają one na dobór odpowiednich parametrów konstrukcji, takich jak:

  • grubość podbudowy,
  • rodzaj i klasa gruntu podbudowy,
  • rodzaj i wymiary elementów konstrukcyjnych.

W przypadku budowy dróg badania nośności podłoża mają szczególne znaczenie. Od ich wyników zależy wybór rodzaju konstrukcji nawierzchni. W przypadku gruntów o niskiej nośności konieczne może być zastosowanie podbudowy gruboziarnistej lub betonowej.

W przypadku budowy domu badania nośności podłoża są niezbędne do określenia, czy grunt jest wystarczająco nośny, aby wytrzymać obciążenia związane z konstrukcją budynku. W przypadku gruntów o niskiej nośności konieczne może być wykonanie dodatkowych prac ziemnych, takich jak wymiana gruntu lub wykonanie podbudowy.

Zapytaj o cenę

miejsce pomiaru
1 miejsce pomiaru
pomiary nośności gruntu płytą VSS, PN-S-02205

Badania nośności gruntu - oznaczenie nośności i zagęszczenia metodą VSS polega na pomiarze odkształceń gruntu pod wpływem obciążenia statycznego przeciwwagą. Inna popularna metoda, to badanie nośności (bez przeciwwagi) za pomocą lekkiej płyty dynamicznej.

Podstawowe cechy

Producent: Laboratorium Geotechniczne
Symbol: pomiar-vss
Jednostka: miejsce pomiaru
Specjalizacja: pomiary nośności gruntu metodą dynamiczną VSS, badanie nośności gruntu
Rodzaj: badania geotechniczne
Zastosowanie: oznaczenie nośności gruntu pod konstrukcje inżynierskie, oznaczenie nośności gruntu pod fundament domu
Kod QR produktu

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 1

Zapytaj o cenę

m
1 m
sondowanie zgodnie z normą PN-B-0445, badanie DPL

Sondowanie DPL inaczej sondowanie dynamiczne gruntu polega na pomiarze oporu dynamicznego sondy SD-10 DPL w trakcie jej wbijania w grunt.

Podstawowe cechy

Producent: Laboratorium Geotechniczne
Jednostka: m
Specjalizacja: badanie sondą dynamiczną, badanie zagęszczenia gruntu
Rodzaj: badania geotechniczne
Zastosowanie: oznaczenie nośności gruntu pod konstrukcje inżynierskie, oznaczenie nośności gruntu pod fundament domu
Kod QR produktu

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 2

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter