Nieniszczące badanie betonu

Wersja do druku Poleć znajomemu

Nieniszczące badanie betonu młotkiem Schmidta, znane również jako metoda uderzeniowa lub badaniem sklerometrycznym, jest popularną techniką oceny jakości betonu. Ten rodzaj badania pozwala na określenie twardości i wytrzymałości betonu, bez konieczności pobierania próbek i niszczenia powierzchni. 

Nieniszczące badanie betonu wykonujemy metodą sklerometryczną.

Proces badania betonu młotkiem Schmidta polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, znanego jako młotek Schmidta. Poniżej przedstawiam proces tego badania:

  • Przygotowanie powierzchni: Przed przystąpieniem do badania, powierzchnia betonu musi być czysta, sucha i pozbawiona luźnych części. Jeżeli istnieją zanieczyszczenia, należy je usunąć, a jeśli na powierzchni występują grube warstwy farby lub powłoki ochronne, powinny zostać usunięte. Zobacz zasady przygotowania powierzchni betonu do badania sklerometrycznego.
  • Uderzenie młotkiem: Młotek Schmidta to urządzenie z ważonym młotem, który jest uderzany w powierzchnię betonu. Młotek jest wyposażony w sprężynę, która pozwala na kontrolowane uderzenie. Przytrzymując młotek za rączkę, należy go unieść i zrzucić z określonej wysokości, tak aby młotek uderzył w beton.
  • Pomiar odbicia: Po uderzeniu młotkiem w beton, urządzenie mierzy odbicie, czyli energię odbitą przez powierzchnię. Na podstawie odbicia, które jest zarejestrowane przez młotek, można określić twardość i wytrzymałość betonu.
  • Analiza wyników: Odczytane wartości odbicia są następnie porównywane z tabelami kalibracyjnymi, które dostarczają informacji o twardości betonu. Na podstawie tych wyników można ocenić jakość betonu i jego ewentualną wytrzymałość.

Nieniszczące badanie betonu młotkiem Schmidta jest stosowane w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, inżynieria lądowa i inne, aby ocenić jakość betonu na miejscu budowy lub w już istniejących konstrukcjach. Jest to szybka i stosunkowo prosta metoda, która może dostarczyć przydatnych informacji o stanie betonu. Jednak należy pamiętać, że wyniki odbić młotka są jedynie wskaźnikiem twardości betonu i nie dostarczają pełnej informacji o jego właściwościach wytrzymałościowych. Dlatego konieczne może być zastosowanie innych metod badawczych dla dokładniejszej oceny betonu.

Podstawowe zasady oceny tej wartości określa norma PN-EN 13791 [1, 2], która zastąpiła m.in. normy PN-B-06261 [3] i PN-B-06262 [4].

Normy [3] i [4] powstały w wyniku szerokich prac badawczych i wdrożeniowych nad wykorzystaniem nieniszczących metod oceny wytrzymałości betonu na ściskanie w konstrukcjach, prowadzonych w Polsce od początku lat 60. XX wieku. Prace te, prowadzone we współpracy międzynarodowej, doprowadziły do opracowania podstawowych zasad badań konstrukcji (elementów) oraz warunków określania miarodajnych zależności korelacyjnych. Przykładem jest zależność dla metody sklerometrycznej, wykorzystującej sklerometr Schmidta, pomiędzy wytrzymałością betonu fc a liczbą odbicia L (R). Rozwój technologii betonowych wymusił opracowanie szeregu zależności korelacyjnych dla różnych rodzajów betonów.

Literatura

 

Cena brutto: 184,50 PLN za miejsce pomiaru

miejsce pomiaru
1 miejsce pomiaru
nieniszczące pomiary wytrzymałości betonu - usługa na terenie całej Polski

Podstawowe cechy

Producent: Structum
Symbol: badanie_betonu_01
Jednostka: miejsce pomiaru
Ilość handlowa: 1 miejsce pomiaru
Minimalne zamówienie: 12 miejsce pomiaru
Specjalizacja: badanie wytrzymałości betonu, badanie twardości betonu, badanie sklerometryczne, pomiary młotkiem schmidta, badanie betonu na budowie
Rodzaj: młotek schmidta, badania sklerometryczne, badania mieszanki betonowej oraz stwardniałego betonu
Zastosowanie: pomiar wytrzymałości betonu, badanie betonu
Kod QR produktu

Tagi:

Oceń

średnia ocena: 4.7

liczba ocen: 6

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter