Badania betonu wykonujemy w różnych sytuacjach w celu oceny jakości betonu, wytrzymałości i przydatności do konkretnych zastosowań. Badania wykonujemy na budowie / in situ a także w labolatorium, po pobraniu próbek betonu.
Badania betonu - rodzaje wykonywanych pomiarów
- Badania jakości mieszanki betonowej: Wykonuje się je podczas produkcji betonu, aby sprawdzić, czy spełnia on określone normy i wymagania jakościowe. Przykłady takich badań to badanie składu chemicznego, analiza ziarnistości, badanie wilgotności i badanie plastyczności mieszanki.
- Badania wytrzymałości betonu: Wykonywane są, aby ocenić, jak dobrze beton utrzymuje obciążenia i jak wytrzymały jest na zginanie, ściskanie, rozciąganie czy ścieranie. Do tych badań należą testy na próbkach betonu, takie jak badanie wytrzymałości na ściskanie, badanie wytrzymałości na rozciąganie czy badanie modułu sprężystości.
- badania niszczące betonu, pobieranie próbki rdzeniowej przy pomocy wiertnicy, do badań wytrzymałości betonu na ściskanie oraz oceny makroskopowej głębszych partii betonu
- badania nieniszczące betonu: badanie wytrzymałości betonu metodą sklerometryczną młotkiem Schmidta
- Badania wilgotności betonu: Polegają na pomiarze wilgotności betonu, co jest istotne dla skutecznego procesu utwardzania i osiągnięcia odpowiedniej wytrzymałości. Wykonuje się takie badania przed aplikacją powłok ochronnych lub systemów izolacyjnych na betonie.
- Badania w przypadku usterek betonu: Jeśli beton wykazuje oznaki uszkodzeń, takich jak pęknięcia, osadzanie się czy korozja zbrojenia, przeprowadza się badania, aby zidentyfikować przyczynę i ocenić stopień uszkodzenia. Mogą to być badania ultradźwiękowe, testy penetracyjne lub badania mikroskopowe.
- Badania w przypadku kontroli jakości konstrukcji: Przy budowie obiektów betonowych, takich jak mosty, wieżowce czy fundamenty, wykonywane są badania w celu zapewnienia, że beton spełnia wymagania projektowe i jest odpowiednio ułożony. Dotyczy to m.in. pomiarów gęstości, grubości warstw betonu czy oceny jakości powierzchni betonowej.
- Oznaczenie nasiąkliwości betonu
- Oznaczenie przepuszczalności wody przez beton
- Badanie zawartości powietrza w mieszance betonowej
- Badania zawartości włókien stalowych
- Badanie konsystencji mieszanki betonowej
- Oznaczenie mrozoodporności metodą bezpośrednią F150
- Wykonanie i pielęgnacja próbek betonu
Powyższe rodzaje badań betonu mają na celu ocenę jakości i właściwości betonu, a także zapewnienie, że materiał ten spełnia wymagania techniczne i jest bezpieczny w użyciu.
Cena brutto: 184,50 PLN za miejsce pomiaru